26 Ağustos 2021

Doğal ve sağlıklı bir yapı malzemesi olan ahşap, iç mimarinin ve endüstrinin en önemli öğelerinden. Döşemeden mobilyaya, kaplamadan, ana yapı malzemesine kadar her yerde karşımıza çıkan ahşapları tanımak, doğru seçim yapmak ve doğru uygulamak oldukça önemli. Birçok farklı ahşap türü ve tercih edilebilecek yüzlerce renk alternatifi göz önünde bulundurulduğunda doğru ahşap seçimi kafa karıştırıcı bir süreç olabiliyor, bu sebeple ahşaplar ile ilgili genel bir bilgiye sahip olmak önemli.

Masif ahşap hiç bir kimyasal ya da mekanik işlemden geçirilmeden sadece ağacın istenilen biçimde kesilmesi ve şekillendirilmesi ile elde edilen saf ahşap malzemedir. %100 Doğaldır.Masif ahşapta cila, vernik ve renklendirme yöntemleri birçok farklı alternatif sunuyor olsa da, asıl major farklılık ahşabın hammaddesi olan ağacın türüne bağlı olarak meydana geliyor.

Çok genel hatlarıyla yumuşak ve sert ağaçlar olarak ayırabileceğimiz ağaçlar yaprak tipine göre bu sınıflara ayrılır. Sert ağaç, genellikle yumuşak ahşap muadillerine göre daha pahalıdır. Sert ağaçlar geniş yapraklı ağaçlardan (her yıl yapraklarını döken ve tohum üreten ağaçlardan) gelirken; yumuşak ağaçlar, kozalaklı ağaçlardan (iğneli ve tohum üretmeyen ağaçlardan) gelirler. 

 Maun, Ceviz, Meşe, Dişbudak, Huş ağacı, Akçaağaç sert ağaçlara örnek verilebilirken; Çam, Ladin, Sedir, Köknar, Karaçam yumuşak ağaç örnekleridir.

 


AHŞAP KULLANIMI VE BAKIMIDIŞ MEKANDA AHŞAP KULLANIMI


Telefon: +90 366 212 60 00
TEKNİK VE TİCARİ İLETİŞİM +90 552 653 03 37
E-Posta info@viakasta.com
Aktekke Mahallesi Yalçın Caddesi Barutçuoğlu Plaza No: 22/4 - Kastamonu
Sosyal Medya:
©2023 VİAKASTA®
Her Hakkı Mahfuzdur | Design : KWY